Host Name Nedir?

HOST NAME NEDİR?

Network üzerinde bulunan aygıtların DNS isim karşılığına; Host Name adı verilir. Full Qualified Domain Name (FQDN) ise DNS Domain adıdır. Network üzerinde bulunan bilgisayarlar host name ile iletişim sağlarken, mutlaka bir DNS Server içinde bu Host Name ve Host Name’e karşılık gelen IP adresi bulunur..

Host Name; Internet ortamında kullanılmak üzere geliştirilmiş ve isim çözmede kullanılan bir yapıdır.

Örneğin; http://www.domainisminiz.com yazarak bu siteye girmek istediğinizde, aslında iletişimi sağlayan yine IP adresidir. Fakat IP adreslerinin akılda tutulması zor olduğundan DNS geliştirilmiştir. DNS sayesinde yazdığınız adres IP adresine dönüştürülür ve sayfa ile iletişim sağlanır. Eğer bu sitenin IP adresini biliyorsanız, direkt yazarak da ulaşabilirsiniz.(Eğer IP adresi parçalanmamış ise.) DNS yapısı içindeki kaynakları açmak için; Bir hiyerarşiden geçmek gerekir. Bu tam yapıya FQDN denir. Host Name, FQDN’in bir parçasıdır.

Örneğin; Bir FQDN yazmak gerekirse; Server01.mes.domainisminiz.com yapısında; Server Host Name’i ve mes.domainisminiz.com ise suffix’i oluşturur. Name’in temel yapısıdır. Bu sayede, bir Network içinde çakışma olmadan, farklı suffix yapısında; 2 adet Host Name kullanılabilir.

Tabi ki Host Name’lerini aynı kullanacağız diye bir kural yok, ancak yukarıdaki örnekte farklı Suffix ile aynı Host Name kullanabileceğini göstermiş olduk.

• Bir TCP/IP Host’ unu tanımlamak için, Administrator tarafından bilgisayara atanan takma isime Host Name denir.

• Host Name 255 karaktere kadar olabilir.

• Birden fazla Host Name, bir IP adresine atanabilir. Örneğin; DNS içinde tanımlanan Server01.mes.domainisminiz.com’un IP adresi aynı zamanda www.domainisminiz.com Host Name’de atanarak kullanılabilir. Her iki isimde aynı IP adresine dönüştürülür.

• Host Name ile TCP/IP Utility’leri kullanılabilir. (Ping Server3 vs…)

• Bir Host Name, birden fazla IP adresine bağlanabilir. Bunlar arasında ilişki kurularak sistemin devamlılığı sağlanır.

• DNS’in yanı sıra, Host dosyası ile de Host Name; IP adresine çözümlendirilebilir.

 

SERKAN YILMAZ    /    Domain - Hosting

dns, FQDN nedir, host name, host name nedir, ip, server host name, server name, tcp