İsim Çözümleme Nedir?

İSİM ÇÖZÜMLEMESİ NEDİR?

Domain Name Server (DNS) hem internet hemde internet ortamında yaygın olarak kullanılan bir isimi çözümleme (Name Resolution) şeklidir. Network içinde bulunan bilgisayarları tanımlama ismidir. Her bir bilgisayar iki isime sahiptir. Bunlardann birisi Alphanumeric, diğeri ise Numeric’dir. Siz sistem yöneticisi olarak, bir bilgisayara ait olan bu iki ismi bilmeniz gerekmektedir.

İsim çözümleme, Otomatik olarak bir Alphanumeric isim (örnek: Server03 – Bilgisayar29) ile Numeric IP Adresi (192.168.2.5 – 10.0.0.8) arasında çevrimi yapan bir program yapısıdır.

TCP/IP protokolünü kullanan Ağ’larda bilgisayarlar birbileri ile haberleşmek için IP adresini kullanmak zorundadır. Ancak bu, kullanıcılar tarafından akılda tutulması zor olduğu için daha kolay isimler kullanılır. Bunun için çevrim içinde isim çözümleyici sistemlerden yararlanılır. Çevrim, sadece bilgisayar adını çözmez, onun yanı sıra diğer network kaynaklarından Domain Controller adını veya SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) yapısında ki çözümlemelerden de yararlanılır. İsim çözümlemede kullanılan yaygın sistemlerden biri DNS’dir. Bu konumuzda DNS yapısını inceleyeceğiz.


DNS (Domain Name System) Nedir?

DNS, Domain Name System’in kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı ise Alan İsimlendirme Sistemi olarak bilinir.

DNS, 256 karaktere kadar büyüyebilen host isimlerini IP’ye çevirmek için kullanılan bir sistemdir. Host ismi, tümüyle tanımlanmış isim (Full Qualified Name) olarak da bilinir ve hem bilgisayarın ismini hem de bilgisayarın bulunduğu Internet domainini gösterir.

Örneğin; server.serkanyilmaz.com.tr ismi. Bu isimde “serkanyilmaz.com.tr” ifadesi internet domainini, “server” ifadesi ise bu domaindeki tek bir makineyi belirtir.

DNS, verilen bir makina adının IP adresini çözerek makinaların Internet üzerinde host isimleri ile haberleşmelerine olanak tanır.


DNS’in amacı nedir?

DNS, kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir makine ve alan isimleri ile makine IP adresleri arasında çift taraflı dönüşümü sağlar. IP adreslerinin gündelik hayatta kullanımı ve hatırlanması pek pratik olmadığı için domain isimlendirme sistemi kullanılır. Ana amacı, ağ üzerinden gelen alan adı veya IP numarası ile ilgili sorgulamalara yanıt vermektir.

 

SERKAN YILMAZ    /    Domain - Hosting

dns, dns nedir, isim çözümleme, isim çözümleme nedir